Սեպտեմբերի 8-ին տեղի է ունեցել ՀՀ ԱԺ խորհրդի նիստը, որը վարել է ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արա Բաբլոյանը:
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Էդուարդ Շարմազանովի առաջարկությամբ ՀՀ ԱԺ խորհրդի 2017 թվականի հունիսի 12-ի «Միջազգային խորհրդարանական կազմակերպություններում Ազգային ժողովի պատվիրակությունների կազմերը հաստատելու մասին» որոշման 5—րդ հավելվածում կատարվել է փոփոխություն. ՀՀ ԱԺ խորհրդի քվեարկությամբ ՀԱՊԿ ԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության ղեկավար է ընտրվել ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը:
ՀՀ ԱԺ խորհրդի որոշմամբ լրացումներ են կատարվել 2017 թ. հուլիսի 11-ին ընդունված «Ազգային ժողովի բարեկամական խմբերի կազմերը հաստատելու մասին» որոշման մի շարք հավելվածներում:
ՀՀ ԱԺ խորհուրդը հաստատել է ՀՀ Ազգային ժողովի վեցերորդ գումարման երկրորդ նստաշրջանի եւ նույն նստաշրջանի սեպտեմբերի 11-ին գումարվող հերթական նիստերի օրակարգերի նախագծերը: Ինչպես նաեւ ՀՀ ԱԺ խորհրդի կողմից սահմանվել են ՀՀ ԱԺ վեցերորդ գումարման երկրորդ նստաշրջանի սեպտեմբերի 11-ին գումարվող հերթական նիստերի օրակարգային հարցերի քննարկման հաջորդականությունը եւ մի շարք հարցերի քննարկման տեւողությունը:

8 сентября состоялось заседание Совета НС РА, которое вел Председатель  НС А.Баблоян.
По предложению вице-спикера НС Э.Шармазанова в приложении 5 решения Совета НС РА “Об утверждении составов делегаций НС в международных парламентских организациях” от 12 июня 2017 г. внесено изменение: голосованием Совета НС главой делегации НС РА в ПА ОДКБ избран Председатель НС А.Баблоян.
Решением Совета НС внесены дополнения в ряд приложений решения “Об утверждении составов групп дружбы НС” от 11 июля 2017 г.
Совет НС РА утвердил проекты повесток дня второй сессии НС шестого созыва и очередных заседаний созываемой 11 сентября той же сессии. Советом НС также установлены очередность обсуждения повесточных вопросов созываемых 11 сентября     очередных заседаний и продолжительность дебатов по ряду других вопросов.